Вистинските спортисти се познаваат во вакви случаи

Кенет Кипкемои колабрира пред самиот крај на трката од 10 километри во Кенија. Спортското срце не го остава да се откаже иако не може да стои на нозе, па пробува со лазење да ја помине целта. За негова среќа го забележува Симон Чепрот, тркач од Кенија кој веќе еднаш има победено на истата трка. Симон ја пропушта шансата вторпат да победи и да освои златен медал само за да му помогне на Кенет да ја помине целта. Сепак, за неговиот спортски потек е награден со 15,000 долари од организаторот.

Виолинистот Стефан Миленковиќ гостин во „Еден на еден“

Од настапите пред најголемите светски лидери, преку вежбањето кунг-фу, медитацијата, возењето на брзинец низ американските отворени патишта, до 600 скокови со падобран и покрај стравот од височина - виолинистот Стефан Миленковиќ достојно ја заокружи љубилејната сезона на најгледаното ток-шоу во Македонија.

За оние кои ја пропуштија, епизодата веќе е на „Јутјуб“:

Со неверојатните искуства и приказни на човекот што и денес го нарекуваат „чудо дете“, вчера и официјално беше затворена сезоната 10 на „Еден на Еден“. 

Сезона 10 ја оставаме зад нас со 35 емисии и повеќе од 50 гости, многу муабети, музика, смеење. Дел од одличните гости во студиот на Жарко Димитриоски беа (тогаш) кандидатите за претседател на Македонија, Гордана Силјановска - Давкова и Стево Пендаровски, најголемите балкански ѕвезди Лепа Брена, Здравко Чолиќ, Горан Бреговиќ, шампионот Тимур Дибиров. Направени беа и неколку специјални емисии, меѓу кои и онаа посветена на Тоше Проески и онаа за најубавите македонски евергрини.

До следната сезона наесен, летово на Канал 5 ќе може да ги гледате емисиите што се паметат од сите изминати сезони на „Еден на Еден“.